haberurfadan.com: urfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye ses seda denir. Bu bilginin gazete, dergi kabilinden neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabilinden komünikasyon araçlarıyla topluma sunulmak üzere ovalı metin hâline getirilmesine de ses seda ovası adı verilir. Tarih süresince insanlar komünikasyon ihtiyacını telafi etmek kucakin çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara ovalarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın dirlikında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon araçlarının vürutmesi ile alay malay ses seda ve habere vusul yolları değalışverişmiştir. Günümüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile komünikasyon ihtiyaçlarını muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok emeksiz olduğu günümüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan can ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp akort katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, iktisadi, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, kaynağını yaşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı değalışverişimlerin olduğu günümüz dünyasında habersiz kalmak, adeta ömürın dışında kalmak mazmunına gelmektedir. Günümüzde sayıları her geçen ruz artan ovalı, görsel ve alışverişitsel neşriyat organları, topluma ses seda iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu ses seda kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda alaka çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye fenomen ve olgular ses seda kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin isimı ısırması ses seda değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” alayüyle çarpık çurpukçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mesafeştırıp ses seda hâline getiren kişidir. Bir muhabir kucakin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi ses seda kıymeti taşımazken bir ülkenin mutluluk serının düşmesi ses seda kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Yüklem YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi ses seda yapan baş taştır. Bir haberin kıymetini anlamak kucakin öncelikle ses seda mefhumı üzerinde beklemek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana gelen çeşitli fenomen, durum ve görünümle müntesip malumat ve duyurulara ses seda denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da ses seda ovaları denir.

urfa haber

Yazı oluşturuldu 659

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
instagram takipçi satın al Seo Fiyatları https://petektemizleme.name.tr/ https://fatihmarangoz.name.tr/ https://enhizliinternet.name.tr/ https://cizgifilm.name.tr/ https://ucretsiz.name.tr/ Puro Fiyatları
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
Puro Satın Al puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr